Rabu, 27 April 2016

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, bezproblemowej obróbce oraz stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenie PCV na plot i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie kamieni na ogrodzenia z plastyku z Kalisza na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wtenczas wielorakie tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno też ciąć na sześciany o regularnych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia Winylowe używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na plot Winylowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztachety plastykowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa wznosi się z kamieni różnorakiego konturu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kafli o nieproporcjonalnych układach, trzeba je właściwie łączyć tzn. tak, żeby kształt każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Aby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z PCV z Mieleca z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur migiem niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar